A fekete áfonya a hangafélék családjába tartozó gyümölcstermő növény. Termését és levelét a népi gyógyászat is felhasználja. 

Népies nevei: havasi meggy, boronyica, havasi meggykoró, kakojza, kukajsza, kokojza, molabogyó, afinya.

A fekete áfonya (Vaccinium myrtillus) főként kulináris értékei miatt népszerű, gyakori összetevője az erdei gyümölcsökkel készített ételeknek, elsősorban süteményeknek és fagylaltoknak. 

Az viszont már kevésbé közismert, hogy ez a savanykás, mégis kellemes ízű, bogyó, számtalan egészségmegőrző és gyógyító hatással rendelkezik.

Észak-Európában őshonos, egészen 2500 méteres magasságig megterem.

Érési ideje viszont meglehetősen rövid, frissen elsősorban júliusban és augusztusban juthatunk hozzá.

Gyógyhatásai

100 g fekete áfonya mindössze 27 kalória, így nagyszerű fogyókúrás ételnek számít. Találhatunk benne szénhidrátokat, növényi rostot, fehérjéket és elenyésző mennyiségű növényi zsírt.

A fekete áfonya koleszterinmentes, gazdag viszont ásványi anyagokban, kalciumban, káliumban, nátriumban, vasban, valamint foszforban.

Kiemelkedő a C-vitamin-tartalma, hiszen 100 grammban 44 mg található, ami vetekszik a citrusokéval.

Ennek is köszönhető, hogy erős antioxidáns hatású, hozzájárul a gyulladások, érbetegségek megelőzéséhez és kezeléséhez.

A fekete áfonya szemre is kiváló, csökkenti a szürkehályog kockázatát, támogatja a szívműködést, fertőtlenítő és baktériumölő hatása révén a húgyúti fertőzések kiegészítő kezelésében is segítségünkre lehet.

Felfázás esetén, fogyasszunk belőle minél többet:

ehetjük nyersen, vagy akár joghurtba keverve. Utóbbival azért hatásosabb, mert így probiotikumot is beviszünk a szervezetünkbe.

Jó választás a kipréselt leve vagy a por alakban beszerezhető étrend-kiegészítő változata is.

Sőt, készíthetünk belőle lekvárt, szirupot:

a fekete áfonya italból elég belőle egy kisebb adag, és vérkeringésünk máris felfrissül.

Segítségével nemcsak ereinket erősíthetjük, de a visszeres problémákat is csökkenthetjük.

Rendszeres fogyasztásával enyhül az elnehezedett végtagok miatti, rossz érzés, valamint halványodhatnak a megpattant hajszálerek.

Ezeket a hatásait az antocianineknek köszönhetjük, amelyek segítenek megelőzni az értágulást, véralvadásgátló tulajdonságuk révén csökkentik a plakkosodás, és ezáltal a különböző embóliák kialakulásának esélyét.

A fekete áfonya, hála antioxidáns pterostilben taralmának, mérsékelheti a triglicerid szintjét a vérben, ezzel egyidejűleg, szabályozza és szinten tartja a megfelelő vércukorszintet.

Hasonlóan a vörös áfonyához, a fekete áfonya hatékonyan kezeli a gyulladásokat.

Támogatja a különféle akut, vagy krónikus bélgyulladások gyógyulását, jó szolgálatot tehet ételmérgezés, gyomorfekély, IBS esetén.

Hatékonyan veszi fel a harcot a szezonális megbetegedések (influenza, megfázás) tüneteivel, elősegíti az allergiás megbetegedések megelőzését.

Mivel természetes hashajtó, hatékony megoldást nyújt székrekedés ellen, vastartalma hozzájárul a vérszegénység kezeléséhez.

Antioxidáns vitaminjai és flavonoidjai felveszik a harcot az idő előtti sejtöregedést, DNS károsodást, rákot, érrendszeri problémákat és gyulladásokat okozó, káros, szabad gyökökkel szemben.

Nemcsak belülről javítja egészségünket, rendszeres fogyasztásával bőrünk szebb és fiatalosabb lesz. Előnyösen befolyásolja a faggyúmirigyek működését, így a haj zsírosodásától is kevésbé kell tartanunk, ha étrendünkbe beiktatjuk a fekete áfonyát.

Ne feledjük azonban, hogy mint minden élelmiszer, a fekete áfonya fogyasztásának is lehetnek nem várt következményei.

Előfordulhat enyhe lefolyású hasmenés, hasfájás, fejfájás, hányás, amelyek azonnal megszűnnek, ha nem eszünk többet a gyümölcsből.