A népi gyógyászatban évszázadok óta alkalmazott máriatövis (lt. Silybum marianum) ma már számos vény nélkül kapható, májvédő étrend-kiegészítő fő összetevőjeként is alkalmazzák.

Minek köszönheti a máriatövis erős antioxidáns, májtisztító hatását?

Milyen egyéb jótékony tulajdonságai vannak? Hogyan fejti ki hatását?

Ezen az oldalon összefoglaljuk a máriatövissel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

A máriatövisről valószínűleg leggyakrabban májvédő hatása kapcsán hallhatunk:

a bíbor színű gyógynövény ugyanis a benne található szilimarinnak köszönhetően rendkívül erős májtisztító és májregeneráló hatással bír.

A szilimarin természetes antioxidáns hatással bíró vegyület, segíti a máj saját tisztító folyamatait a különböző megtisztulását a különböző káros anyagokkal (alkohol, antibiotikumok, gyógyszerek, kábítószer, higany, nehézfémek, növényvédő szerek, gombamérgek) szemben.

Jótékony hatása továbbá, hogy fokozza a májsejtekben végbemenő fehérjeszintézist, erősítve a szabad gyökökkel szembeni védelmet.

Ismerjük meg a máriatövist!

Ez a mutatós, lila virágú gyógynövény számos módon segíthet nekünk az egészségmegőrzésben.

Fogyaszthatjuk tea és tinktúra formájában, bevehetjük kapszulában vagy kúrálhatjuk magunkat a magokból préselt olajjal.

A már kialakult problémák enyhítésén túl természetesen megelőzésre is használható.

A máriatövis neve a köztudatban összefonódott a különféle májproblémák kezelésével, nem véletlenül:

hatóanyaga, a szilimarin (lásd még: silymarin) nevű flavonoid komplex rendkívül erős antioxidáns.

A máriatövis még a C -és E-vitaminoknál is hathatósabban veszi fel a küzdelmet a káros szabadgyökök ellen, miközben segíti a májsejtek újjáépítését.

Hihetelen, de még súlyos gombamérgezést is gyógyítanak vele:

a megfelelő dózissal beinjekciózott betegek nagy százalékban túlélik a gyilkos galóca mérgezést, pedig ez a gombafajta rövid idő alatt visszafordíthatatlan vese- és májkárosodást képes okozni.

A máriatövis hatására az elhalt májsejtek gyorsabban cserélődnek le, ily módon a károsodott szövetek hamarabb regenerálódnak.

A máriatövis egyik hatóanyaga a szilimarin, amely rendkívül hatásos pikkelysömör ellen.

Sőt a máriatövis nyolc féle gyulladáscsökkentő vegyületet tartalmaz, amelyek bőrproblémák esetén gyógyító hatásúak.

A szilimarin tulajdonképpen több vegyület együttes megnevezése.

Legfontosabb összetevője a szilibinin, ezen kívül egyéb flavonolignánok alkotják, például silychristin és silydianin.

De hogyan segíthet nekünk a megelőzésben?

Nos, a máriatövis képes megelőzni a méreganyagok behatolását a sejtekbe azáltal, hogy védi és erősíti a sejtmembránokat.

A fogyasztók szempontjából további előnyös tulajdonsága, hogy egész évben hozzáférhető, könnyen beszerezhető termékről beszélünk.

Máriatövis termesztése

A máriatövis nem csak bíborlilás virágával díszíti kertünknek, hanem márványozott fehér pettyes leveleivel is.

Fűszer és gyógynövény ágyásba, de akár vadvirágos kerti részbe is ültethetjük, ezt a liláskék édeskés illatot árasztó növényt.

A máriatövist szaporíthatjuk magról könnyedén kertünkbe, leginkább a gyengébb talajon érzi jól magát, a kerti komposztot ugyan meghálálja, de így inkább a levelek fognak növekedni és virágzat lesz kisebb.

Mivel a növény elég szúrós lehetőleg ne ültessük gyalogút mellé, vagy a kert gyakran használt területére.

A máriatövis egynyári növényként van itthon számon tartva, hiszen mi téli hideg időjárásunkat nem tudja a szabadban átvészelni, de ősszel a növény elszórja a magvait, így a kertünkben minden évben lesz máriatövis.

A magokat áprilisban és májusban kell cserépbe elvetni, kb. 3 cm mélyen, majd a palántákat május végétől kiültethetjük a szabadba egymástól 1 méteres távolságot betartva.

A magokat és a leveleket július végétől már szedhetjük, vagy szárítva hosszú ideig tárolhatjuk a későbbi felhasználásig.

Allergiás betegeknek is javasolt a használata, mivel az allergia egyik fő oka a szervezetben felgyülemlett mérgek jelenléte, amelyek kiürítését felgyorsítja a máriatövis mag tea, vagy olaj.

Érdemes évente 2-3 hetes máriatövis kúrát tartani egészség megőrző célból.

Hatóanyagtartalom

A máriatövis nagy mennyiségben tartalmaz olajat és fehérjét, viszont gyógyászati szempontból a szilimarinnak nevezett vegyületkeverék jelentős, mely a maghéjban található és pontosan szilibinint, szilikrisztint, szilidianint és izoszilibinint tartalmaz